Arboretum vůní

"Protože síly léku spí, musíme je probudit.
Samy od sebe neprocitnou. Probuď je tedy a nech je bdít."

Paracelsus (1493 -1541)

Protože si uvědomuji, neustálou ztrátu důležitých botanických zdrojů vinou přímého či nepřímého působení člověka, rozhodla jsem se vytvořit archiv vůní. V malé lahvičce se skrývá jedinečná vůně a léčivé látky, Matky přírody. Skrze ně si můžeme pomoci k lepšímu zdraví a rozpomenout si na dávné vzpomínky. Vůně jsou neuchopitelným mostem do dávných časů a starých civilizací. Vytváří tak časový celek v přítomném čase. Přináší dotek a uvědomění si síly a krásy rostlin. Vše podléhá rozpadu, mocného pána času. Jen vůně zůstávají nezměněné, jako dlouhá a hluboká stopa na mapě lidstva. Kadidlo voní stejně jako před 2000 lety, pryskyřice stromů nebo santal, otevírají prastará poselství. Stará paměť lidstva se znovu vůní aktivuje.

Arboretum vůní, vzniklo z vnitřní potřeby uchovat vonnou stopu. Je to pestrá zahrada, která ve svém základu obsahuje 96 vůní v éterických olejích z celého světa. Celé arboretum je v České republice ojedinělým projektem. Věřím, že vás zaujme a probudí váš nos i vnitřní smysly, s nimiž bude váš život bohatší.

Archiv vůní nemá své stále místo. V současné době ho můžete vidět od 2. října do 30. října na mé výstavě obrazů s názvem "Křehká rovnováha " v Mukařově u Prahy, v galerii Stará škola.  


Vezmi si lahvičku k nosu a zavři oči. Nech duši rostliny vstoupit do sebe a čekej na odezvu ve svém nitru. Zapamatuj si svůj pocit. Pokud tě vůně rostliny zaujala, najdi si ji v seznamu a přečti si o ní. Pečlivě utáhni uzávěr a lahvičku vrať zpět. 


96 vůní pro vaše smysly i zdraví

1. Amyris - Amyris balsamifera Bark Oil - uklidňuje, působí antidepresivně, harmonizuje, zlepšuje náladu, afrodiziakum. Západoindický santal. Na suchou, svědivou pokožku a k uvolňujícím masážím.

2. Angelika - Angelica archangelica Root Oil - posiluje psychiku při úzkosti, slabosti a závratích. Působí na imunitu, odhleňuje je vhodná při bronchitidě, zánětech dutin a nachlazení. Navozuje hluboký spánek. Masáže při revmatických bolestech, zánětech na otoky, hojí procesy tkáně.

3. Badyán - Illicium verum Fruit /Seed oil - antiseptické účinky, uklidňuje, na nachlazení, nadýmání, uvolňuje dýchání. Doporučuje se při nespavosti a neklidném spaní. Afrodiziakum. Užívá se do přípravků na ústní hygienu a na masáže.

4. Bazalka - Ocimum basilice Oil - odpuzuje hmyz, odbourává stres, bolest hlavy, na chřipku, masáže, koupele. Navozuje klidný spánek. Má protizánětlivé účinky, hojí rány, použití při revmatických bolestech. V kombinaci s jalovcem je vhodná na záněty dolních močových cest. Masážní olej z bazalky zmírní menstruační a zažívací potíže.

5. Benzoin absoluce - Styrax benzoin Gum - usnadňuje vykašlávání a uvolňuje dýchání při astmatu, chrapotu, účinný na dnu, artritidu. Má antibakteriální účinky. Přírodní konzervant do kosmetiky. Fixátor vůní v parfémech. Na popraskanou pokožku. Rozpouští se v lihu nebo v oleji při zahřátí.

6.  Bergamot - Citrus aurantium bergamia Peel Oil - dezinfekční účinky, zklidňuje organismus, antidepresivum. Podporuje hojení jizev, uvolňuje křeče hladkého svalstva. Je přírodním deodorantem, osvěžuje vhodný na citlivou, svědivou, mastnou a problematickou pleť. Odstraňuje zápach z úst je vhodný pro intimní hygienu, působí protizánětlivě s antivirálním účinkem. Je fytotoxický, nepoužívat na kůži vystavenou slunci.

7.  Borovice - jehličí - Pinus sylvestris Leaf Oil - má dezinfekční a hojivé účinky, tiší bolest, celkově harmonizuje je antialergen, usnadňuje vykašlávání, uvolňuje dýchání při rýmě, dutiny a podporuje lymfatický systém. Na pleť mastnou a zánětlivou, kůži prokrvuje. Vhodný na masáže, koupele na namožené svaly na péči o vlasy a do sauny.

8. Cedr dřevo - Atlas - Cedrus atlantica Bark Oil - antibakteriální, antiseptický na vlasy, ekzémy, nachlazení. Působí jako repelent a proti molům. Na mastnou, problematickou pleť. Přírodní deodorant se stahujícími účinky. Na masáže na celulitidu. Olej na meditace. Nepoužívat v těhotenství a u malých dětí.

9. Cedr dřevo - Juniperus Virginiina Oil - protizánětlivé, antibakteriální, ovlivňuje dýchání a usnadňuje vykašlávání. Proti úzkosti, stresu, nervozitě. Obnovuje cévní řečiště, zaceluje jizvy. Zmírňuje premenstruační syndrom. Na mastnou a problematickou pokožku, pečuje o mastné vlasy a proti lupům. Jako deodorant má stahující účinky. Nepoužívat v těhotenství.

10. Celer semena - Apium graveolens Oil - podporuje koncentraci, povzbuzuje, stimuluje, působí proti únavě, depresi, povzbuzuje látkovou výměnu. Řadí se mezi afrodiziaka a hodí se do masážních olejů.

11. Citron - Citrus limon peel Oil - má osvěžující a uklidňující účinky je antiseptický, vhodný na dýchací, močové cesty, angínu, bolestech v krku je nápomocen při tvorbě bílých krvinek, mikrobiálně čistí vzduch, může mírně snižovatkrevní tlak, je dobrým repelentem. Má stahující účinky, zlepšuje celkový tonus pleti, je vhodný na pleť mastnou, nečistou, ochablou, s rozšířenými póry, na mastné vlasy a při lupovitosti, k posílení nehtového lůžka, přidává se do krémů, do přípravků pro ústní, ale i pro intimní hygienu, deodoruje. Pro kosmetické účely je vhodný citronový olej extra nebo citronový bez terpenů. Fototoxický, nepoužívat na kůži vystavenou slunečnímu záření.í

12. Citron bez terpenů - viz citron

13. Citron extra - viz citron

14. Citronella - Cymbopogon winterianus Herb Oil - má silné antiseptickéa antivirální účinky, celkově uklidňuje, harmonizuje organizmus, zlepšuje náladu. Používá se na problematickou pleť se sklonem k akné, má osvěžující a povzbuzující účinky, dezodoruje. Nepoužívat v těhotenství.

15. Citronová růže - Artemisia balchanorum Crasch Oil - má antibakteriální účinky. Celkově uklidňuje, posiluje, osvěžuje a koncentruje mysl, je vhodný proti bolesti hlavy.
Používá se na každý typ pleti, osvěžuje a dezodoruje. Je součástí přípravků k péči o vlasy. V koupelových a masážních olejích napomáhá ke zmírnění svalové únavy po fyzickém výkonu.

16. Citronová tráva - Cymbopogon schoenanthus Oil - antibakteriálnía zklidňující účinky, povzbuzuje organismus, pomáhá tišit bolest hlavy, snižuje horečku. Působí jako repelent.
Používá se na problematickou pleť se sklonem k akné. Celkově osvěžuje, dezodoruje. Vhodný do přípravků pro ústní hygienu. Zmírňuje svalovou únavu po fyzickém výkonu. Nepoužívat v těhotenství.

17. Cypřiš - Cupressus sempervirens Leaf Oil - antibakteriálni, dezodorační a sedativní účinky. Tiší bolest, je mírně močopudný, zklidňuje organizmus, je vhodný proti nejistotě, úzkosti, nepřátelství, depresi, posiluje nervy. Pomáhá řešit problémy při menopauze, ovlivňuje menstruaci, zmírňuje premenstruační syndrom, je také vhodný při nachlazení, chřipce, kašli, alergické rýmě, působí jako repelent. Používá se na mastnou pleť s rozšířenými póry a pleť s rozšířenými žilkami, při problematické pleti. Přidává se do přípravků pro ústní hygienu. V masážních olejích je účinný proti celulitidě. Potlačuje pocení. Nepoužívejte v těhotenství, při epilepsii a vysokém krevním tlaku. Při prvních příznacích angíny vícekrát denně jednu až dvě kapky cypřišového oleje vkápneme přímo do úst, promícháme se slinami a pozvolna polykáme. Dostaví se téměř okamžitý účinek.

18. Čajovník - Melaleuca alternifolia Leaf Oil - nejširší škála působení, a tím i možností použití. Má antibakteriální a antimykotické účinky, působí antisepticky při zraněních, vředech, hnisajících ranách, neutralizuje rostlinné toxiny (kopřiva), působí při bronchiálních problémech, při infekci horních cest dýchacích, zmírňuje svědění, je vhodný na opary, působí proti parazitům, patří mezi repelentní silice. Na normální, mastnou, citlivou a zánětlivou pleť, je vhodný k ošetření pokožky po opalování, ve vlasové kosmetice při lupovitosti a alopecii. Deodoruje, přidává se do koupelových olejů, masážních přípravků - k masáži ztuhlého svalstva, do přípravků pro ústní a pro intimní hygienu. Má tišivé a hojivé účinky. Vynikající při plísňových postiženích pokožky. Neutralizuje živočišné jedy, např. vosy, včely, komáři, pavouci apod. Nepoužívat v prvních 4 měsících těhotenství.

19. Dobromysl - Oregáno - Origanum vulgare Oil - povzbuzuje, harmonizuje, posiluje, dezinfikuje, uvolňuje hladké svalstvo, vhodný při nachlazení. Napomáhá snižovat horečku, je vhodný při revmatizmu, působí jako repelent, má protiplísňové účinky. Silné antiseptikum. Na mastnou, problematickou, aknózní pleť. Přidává se do masážních přípravků na bolestivé a ztuhlé svaly po námaze nebo sportovním výkonu. Také je součástí přípravků pro ústní hygienu. Vhodný do saunových a inhalačních směsí. Nepoužívat v těhotenství, u malých dětí a při epilepsii. Vzhledem k vysokému obsahu tymolu a karvakrolu silně dráždí pokožku. Používat nízké koncentrace.

20. Elemi - Canarium luzonicum Gum Nonvolatiles - antibakteriálnía tonizující účinky. Vhodný při nachlazení, usnadňuje vykašlávání a zpříjemňuje dýchání. Používá se na mastnou a problematickou pleť. Stimulující, posilující, prokrvující účinky. Vhodný pro sportovní masáže na prohřátí svalů před výkonem. Nepoužívat v těhotenství.

21. Estragon - Artemisia dracunculus Oil - posiluje imunitu, podporuje trávení, má antispazmatické účinky, je vhodný proti menstruačním bolestem (podporuje menses), dobře prokrvuje, posiluje srdeční sval. Do koupelí a do masážních přípravků, osvěžuje, posiluje, je vhodný při únavě, prokrvuje a napomáhá proti ztuhlosti svalů a kloubů, patří mezi repelenty. Vhodný jako 5% masážní přípravek proti kožním parazitům. Nepoužívat v těhotenství.

22. Eukalyptus - Eucalyptus globulus Leaf Oil - antibakteriální, uklidňující, hojivý s povzbuzujícími účinky. Je vhodný při nachlazení - chřipka, kašel (usnadňuje vykašlávání), zmírňuje bolesti v krku, zpříjemňuje dýchání, snižuje horečku (eukalyptové zábaly lýtek), pomáhá při léčbě zánětu nosních dutin, napomáhá zacelení ran, vhodný při poruše trávení, krvácení, snižuje hladinu cukru v krvi a je močopudný. Na mastnou, problematickou pleť, dále na ošetření rtů, přidává se do přípravků pro ústní hygienu, do masážních a koupelových olejů na ztuhlé a unavené svaly a klouby po námaze, cvičení atd. Chladivé, deodorační účinky, prokrvující a stimulační účinky. Vysoké dávkování v přípravcích může způsobit zčervenání kůže. Vynikající olej do aromalampy při nachlazení.

23. Eukalyptus Koala - Eucalyptus globulus Leaf Oil - na rozdíl od Eukalyptového oleje (80-85 %) má EUKALYPTUS KOALA asi o 5 % (75-80 %) méně účinné složky cineolu, ale jeho cena na světových trzích je podstatně nižší. Účinky viz. Eukalyptus.

24. Eukalyptus citronový - viz. Účinky Eukalyptus

25. Fenykl - Foeniculum vulgare Oil - má antibakteriální, zklidňující a bolest tlumící účinky. Je vhodný na všechny trávicí potíže. Stimuluje zažívání, působí proti nadýmání, obnovuje chuť k jídlu, proti nevolnosti. Má močopudný účinek. Upravuje menstruaci, zmírňuje menstruační bolesti a je vhodný na řešení problémů v menopauze. Napomáhá tvorbě mateřského mléka. Při nachlazení usnadňuje vykašlávání a pomáhá odstraňovat dýchací potíže. Uvolňuje křečovité stavy hladkého svalstva. K ošetření suché a zralé pleti. Celkově uklidňuje a tonizuje. Vhodný k péči o suché a normální vlasy. Přidává se do masážních olejů na odstranění celulitidy. Je součástí přípravků pro ústní hygienu. Předávkování může způsobit křeče, stavy opojení, celkové podráždění až třesy. Je nevhodný pro epileptiky.

26. Grapefruit - Citrus grandis Peel Oil - osvěžující účinky, působí proti únavě a depresím, je dobrým nervovým stimulantem, má antiseptické účinky, vhodný k dezinfekci a osvěžení vzduchu, má vliv na regulaci potních žláz. Do koupelových a masážních olejů, je vhodný na mastnou pleť, napomáhá při odstranění celulitidy, neboť povzbuzuje lymfatický systém, deodoruje. Fototoxický olej, nepoužívat na kůži vystavenou slunečním paprskům.

27. Heřmánek modrý - Chamomilla recutita Flower Oil - má protizánětlivé, antiseptické, antialergické a uklidňující účinky. Podporuje hojení. Tlumí bolest a stimuluje zažívání (podporuje trávení a chuť k jídlu, uvolňuje při nadýmání), působí proti depresím, utišuje. Je vhodný na pleť normální i suchou a citlivou, přidává se do přípravků po opalování a pro intimní hygienu. Používá se k péči o vlasy. Výborná součást masážních a koupelových přípravků. Napomáhá hojení zánětů kůže, má protialergické účinky, zklidňuje pokožku.

28. Heřmánek žlutý - Ormenis multicaulis Flower Oil - antimikrobiální účinky, uklidňující, antialergické. Na pleť citlivou, podrážděnou, zánětlivou až aknózní. Stejně tak najde uplatnění při neurodermatitidě, ekzémech včetně atopického, jako neurotonikum.

29. Hřebíček - Eugenia caryophyllus Flower Oil - baktericidní, dezinfekční, antiseptické, hřejivé, lokálně znecitlivující účinky, tlumí bolesti (zubů), působí na nervové a svalové vypětí. Omezuje růst mikroorganizmů a plísní, napomáhá k léčbě dny a revmatizmu. Patří mezi repelenty. Používá se na mastnou pleť při zánětlivých procesech, akné, přidává se do přípravků pro ústní a intimní hygienu, do masážních přípravků a krémů, vzhledem k silně dráždivým účinkům se silice používá v malých koncentracích. Nepoužívat v těhotenství, v době kojení, u malých dětí a při epilepsii. Používat pouze v nízkých koncentracích, silně dráždí pokožku.

30. Jalovec extra (bobule) - Juniperus communis Fruit Oil - podporuje tok lymfy, a tím i odtok látkových zplodin z těla - má očistný účinek, uklidňuje při bolestech kloubů, celkově uklidňuje při nervozitě, posiluje žaludek, díky obsahu terpenických složek působí jako širokospektrální antibiotikum při zánětech dolních močových cest. Na mastnou, zánětlivou pleť a při tzv. rozšířených žilkách. Proti otokům. Součást masážních olejů na uvolnění ztuhlých a bolestivých svalů, při dně a revmatizmu, dále po námaze a cvičení, je vhodný k péči o unavené nohy. Při celulitidě - koupele, masáže, osvěžuje, tonizuje. Urychluje hojení ran a zabraňuje tvorbě jizev, je vhodný při nadměrném zadržování vody v těle. Jalovcové zábaly napomáhají odstranit bolestivost kloubů. Vynikající olej pro diabetiky. Nepoužívat v těhotenství a při akutních zánětech ledvin. Lze používat i vnitřně: 1-3 kapky 3× denně po dobu 3 týdnů. Ale nezaměňovat olej z jalovcových bobulí s olejem z jalovcového dřeva při vnitřním použití!

31. Jasmín absolue - Jasminum officinale Oil - Exkluzivní olej, řadí se mezi afrodiziaka, uklidňuje, ale zároveň povzbuzuje organizmus, harmonizuje. Zlepšuje náladu a zvyšuje sebedůvěru. Na suchou a citlivou pleť, je obsažen v nejluxusnějších preparátech. Zajímavý při kožních problémech psychického původu. Jasmín je vynikající jako masážní olej s využitím během přípravy k porodu.

32. Jedle šišky - Abies alba Cone Oil - má antibakteriální, antiseptické, dezinfekční a povzbuzující účinky, harmonizuje organizmus. Dodává energii, je vhodný při vyčerpání organizmu. Utišuje kašel. Vhodný při nachlazení. Do masážních i koupelových olejů na uvolnění ztuhlých a bolestivých šlach a svalů, vhodný do přípravků pro ústní hygienu. Deodoruje, prokrvuje pokožku. Vhodný do zvlhčovačů vzduchu v době topné sezóny.

33. Kadidlovník - Boswellia carterii Oil - antibakteriální a močopudné účinky. Tlumí bolest, uklidňuje, harmonizuje mysl, eliminuje úzkost, má sedativní účinky. Je vhodný při nachlazení, usnadňuje vykašlávání, posiluje imunitu. Pomáhá řešit menstruační problémy, působí proti průjmu a nadýmání. Podporuje zajizvení. Pro své charakteristické aroma se používá při meditacích. Na mastnou, zralou, problematickou pleť se sklonem k zánětlivým procesům. Podporuje regeneraci pokožky, zlepšuje její tonus, má stahující, protizánětlivé účinky. Tradiční olej k prevenci proti ochabnutí pokožky a tvorbě vrásek. Lze ho použít v preparátech proti striím. V preparátech působí i jako fixátor vůní.

34. Kafr krystaly - Camphor - má antibakteriální účinky. Celkově stimuluje, harmonizuje a posiluje organizmus, je vhodný při nachlazení, po námaze a při únavě, má sedativní účinky, podporuje pocení při horečnatých stavech, účinně působí proti růstu tuberkulózních zárodků. Na mastnou a problematickou pleť (akné). Pokožku prokrvuje, deodoruje. Přidává se do masážních olejů na uvolnění ztuhlého svalstva a bolestivých kloubů. Má hojivé účinky. Přírodní kafr je pevná krystalická látka, která se musí před použitím rozpustit v malém množství vysokoprocentního etanolu nebo rostlinného oleje za lehce zvýšené teploty, následně lze použít jako jiný éterický olej. Dobře rozpustný je i v éterických olejích, pokud se používá ve směsi. Nepoužívat v těhotenství, při vysokém krevním tlaku a při epilepsii. Opatrně při alergické dispozici a u malých dětí.

35. Kafrový olej - účinky vis. Kafr krystaly

36. Kajeput - Melaleuca leucadendron Cajaputi Oil - má antibakteriální účinky. Svými účinky se podobá eukalyptovému oleji. Výborně působí na dýchací cesty při nachlazení. Povzbuzuje a posiluje organizmus, je vhodný na lupénku, na suchou nosní sliznici a k přípravě saunových směsí, zmírňuje revmatické bolesti. Na mastnou a problematickou pleť (akné). Má deodorační účinky. Je vhodný do masážních olejů na uvolnění ztuhlého svalstva po námaze a při revmatizmu. Bývá součástí přípravků pro ústní hygienu a vod po holení. Nepoužívat v prvních 4 měsících těhotenství

37. Kananga - Cananga odorata Flower Oil - řadí se mezi afrodiziaka, uklidňuje, uvolňuje, harmonizuje, zlepšuje náladu a je vhodný při nespavosti. Snižuje krevní tlak, pomáhá uvolňovat svalové napětí, utišuje bolesti. Na pleť se využívá na mastnou, zralou a citlivou pleť, má hojivé a osvěžující účinky, používá se do koupelových olejů. Je vhodný do preparátů péče o vlasy. Vysoké koncentrace mohou vyvolávat u citlivých osob nevolnost nebo bolesti hlavy. Nepoužívat v prvních 4 měsících těhotenství.

38.Kardamon - Elettaria cardamomum Seed Oil - Celkově je tonikem tělesné životní energie, ale především se využívá při zažívacích potížích, plynatosti, nepříjemném zápachu z úst. Podporuje slinivku a slezinu. Stimuluje funkci plic, je vhodný především při nahromadění hlenu v průduškách. Napomáhá vykašlávání. Z psychologického hlediska napomáhá při špatné koncentraci, těkavosti, myšlenkové únavě. Obnovuje chuť do života. Je vhodné používat jej v masážních přípravcích na zmírnění zažívacích potíží. Dále v přípravcích pro péči o dutinu ústní.

39. Kleč - jehličí - Pinus mugo var. Pumilio - podporuje vlastní obranyschopnost organizmu, působí antibakteriálně, protivirově, celkově posiluje, pomáhá při nachlazení, uvolňuje křeče dýchacího ústrojí, osvěžuje a dezinfikuje vzduch, osvědčuje se jako repelent. Prokrvuje pokožku. Používá se do masážních olejů na uvolnění ztuhlých svalů a kloubů.

40. Kmín - Carum carvi Fruit Oil - má antibakteriální a protikřečové účinky, stimuluje zažívání, zvyšuje chuť k jídlu, působí protinadýmavě a vypuzuje střevní parazity. Je středně močopudný, také upravuje menstruaci, usnadňuje vykašlávání. Harmonizuje a je vhodný před spaním. Působí jako tonikum. Podporuje tvorbu mateřského mléka. Jako jeho součást pak působí u kojence proti nadýmání a křečím. Nepoužívat v těhotenství. Extrémně nadměrné používání silice může vést k poruše činnosti jater a ledvin.

41. Koriandr - Coriandrum sativum Fruit Oil - má antibakteriální účinky, zklidňuje organizmus, působí proti křečím a proti nadýmání. Podporuje trávení a chuť k jídlu, snižuje vnímání bolesti, celkově posiluje a současně tonizuje. Proti bolestem svalů a kloubů revmatického původu. Podporuje činnost jater. Do masážních a koupelových přípravků při revmatizmu. Nepoužívat v těhotenství.

42. Kozlík - Valeriana officinalis Root Oil - ovlivňuje centrální nervovou soustavu, působí na tonus hladkého svalstva, podporuje trávení. Patří mezi poměrně silná analgetika, působí proti žaludečním potížím a nadýmání, účinný proti bolesti žaludku, tlumí sexuální aktivitu. Do masážních přípravků a kosmetických krémů při nervózní a přecitlivělé pleti a na mastnou, nečistou, aknózní pleť.

43. Lavandin - Lavandula hybrida Oil - účinkuje jako antiseptikum, uklidňuje, uvolňuje, harmonizuje, působí jako repelent, má slabší uklidňující účinky než éterický olej levandulový extra. Výborné protiplísňové a antivirální účinky. Na ošetření všech typů pleti, zejména citlivé, zánětlivé až aknózní, deodoruje. Vynikající do koupelí a na masáže celého těla.

44. Levandule extra - Lavandula angustifolia Oil - je jedním z mála éterických olejů, které lze použít lokálně na pokožku i sliznici neředěný, působí antisepticky, regeneruje buňky pokožky. Uklidňuje nervové napětí, antidepresivum, působí proti nespavosti. Má blahodárné účinky při bolestech hlavy a proti migréně. Snižuje krevní tlak, je vhodný na popáleniny, hnisavé rány, na rány všeobecně. Má schopnost neutralizace živočišných jedů, je známým repelentem (i proti vlasovým vším), působí i proti molům. Pravděpodobně nejpoužívanější olej v aromaterapii. Používá se na všechny typy pleti, zejména na citlivou. Obsahuje minimální množství terpenů, proto je velmi jemný a vhodný k ošetření pokožky před i po opalování. Výborný k péči o vlasy (proti lupům), přidává se do přípravků pro ústní a pro intimní hygienu. Dále do masážních přípravků - zmírňuje svalové napětí po námaze, deodoruje. Díky svým jedinečným vlastnostem by neměl chybět jako součást domácí či cestovní lékárničky.

45.Litsea Cubeba - Litsea cubeba Fruit Oil - adstringentní, dráždivý, repelentní, snižuje krevní tlak, antiseptický, antivirální. Vzhledem k extrémně vysokému obsahu aldehydu citrálu je schopen v koncentrovaném stavu dráždit pokožku. Proto se v nízkých koncentracích přidává jako posilující složka, hlavně do protizánětlivých a uklidňujících směsí. Není fototoxický, vhodný i do denních preparátů na ošetřování mastné pleti, akné a jiných zánětů. Vhodná součást protiplísňových a antivirálních přípravků. K ošetření mastné, zánětlivé a nervózní pleti. Ve směsi se šalvějí snižuje nadměrné pocení a příjemně deodoruje. Vzhledem ke své velmi příznivé ceně, krásné citrusové vůni a antiseptickým účinkům je vynikající volbou do zvlhčovačů vzduchu v zimním období, zejména v dobách různých epidemií.

46. Majoránka - Origanum majorana Flower Oil - působí jako anafrodiziakum, má antibakteriální účinky. Tlumí bolest, stimuluje zažívání (účinný proti nadýmání, křečím, podporuje trávení a chuť k jídlu). Je vhodný pro dýchací systém - zpříjemňuje dýchání, usnadňuje vykašlávání, používá se při nachlazení. Jako sedativum uvolňuje, zklidňuje a posiluje nervy, tlumí úzkost, zármutek, hysterii, nespavost, nepřátelství a nervové tiky. Upravuje menstruaci, tonizuje, hojí podlitiny. Na mastnou, zánětlivou, nervózní pleť. K masážím či koupelím na uvolnění svalových spazmat nebo natažených a namožených svalů a na revmatické bolesti. Osvědčil se i při astmatu, bronchitidě a nachlazení.

47. Mandarinka červená - Citrus nobilis Oil - Je psychickým stimulantem, má dezinfekční, osvěžující, protikřečové, relaxační, zklidňující účinky. Snižuje krevní tlak, ovlivňuje činnost žaludku - podporuje trávení a uvolňuje při nadýmání. Dále působí při nevolnosti, škytavce, zácpě, tonizuje játra, povzbuzuje nervovou činnost a současně uvolňuje. Harmonizuje a posiluje spánek, zmírňuje bolesti při migréně. Na mastnou, nečistou problematickou pleť. Osvěžuje, tonizuje, deodoruje. Vhodný do přípravků pro ústní hygienu, do masážních a koupelových přípravků. Lze ho využít při ošetřování strií. Pro svou jemnou vůni se výborně hodí i do dětské kosmetiky. Fototoxický olej, nepoužívat na kůži vystavenou slunečním paprskům.

48. Mandarinka zelená - Citrus reticulata Peel Oil - Je psychickým stimulantem, má dezinfekční, osvěžující, protikřečové, relaxační, zklidňující účinky. Snižuje krevní tlak, ovlivňuje činnost žaludku - podporuje trávení a uvolňuje při nadýmání. Dále působí při nevolnosti, škytavce, zácpě, tonizuje játra, povzbuzuje nervovou činnost a současně uvolňuje. Harmonizuje a posiluje spánek, zmírňuje bolesti při migréně. Na mastnou, nečistou problematickou pleť. Osvěžuje, tonizuje, deodoruje. Vhodný do přípravků pro ústní hygienu, do masážních a koupelových přípravků. Lze ho využít při ošetřování strií. Pro svou jemnou vůni se výborně hodí i do dětské kosmetiky.

49. Máta kadeřavá - Mentha spicata crispa Herb Oil - adstringentní, osvěžující, antiseptický. Zlepšuje trávení, dezinfikuje, tonizuje, podporuje koncentraci. Součást přípravků pro ústní hygienu a osvěžení dechu. Osvěžuje, deodoruje. Použití na mastnou pleť a vlasy. Saunové směsi. Lze používat při homeopatické léčbě. Nepoužívat u dětí do sedmi let a v těhotenství. Neobsahuje mentol!

50. Máta peprná - Mentha piperita Oil - Má antibakteriální, antiseptické, protikřečové, protihorečnaté a bolest tlumící účinky. Působí při zažívacích potížích, při pálení žáhy, proti nadýmání, zklidňuje při nevolnosti, podporuje trávení a chuť k jídlu, je účinný proti průjmu. Vhodný při nachlazení: podporuje vykašlávání, ulehčuje dýchání, sráží horečku. Působí na nervový systém, tiší hysterii, posiluje nervovou činnost, povzbuzuje při apatii. Má repelentní účinek, dráždí chladové receptory pokožky. Na zánětlivou a problematickou pokožku s akné. Chladí a prokrvuje, tonizuje, osvěžuje, deodoruje. Přidává se do přípravků pro ústní hygienu, na osvěžení dechu. Je součástí masážních přípravků k masážím nataženého, ztuhlého svalstva a bolestivých kloubů. Uvolňuje hladké svalstvo. Lze použít na opary. Lze použít při nevolnosti, kinetóze a při nadýmání - 1 kapka na kostku cukru, příp. inhalace. Jako součást inhalačních směsí při nachlazení a v saunách. Vynikající při bronchiálním astmatu a bronchitidě. Nepoužívat v prvních 4 měsících těhotenství, u malých dětí a při kojení. Snižuje tvorbu mateřského mléka.

51. Mateřídouška - Thymus serpyllum Oil - antiseptické, dezinfekční, antivirální, protiplísňové. Celkově posiluje imunitní systém, používá se při nachlazení. Uvolňuje zahlenění. Je vhodný na bolesti svalů. Napomáhá k hojení hnisavých ran, zvyšuje krevní tlak. K ošetření mastné, zánětlivé pleti, včetně akné. Je vhodný do přípravků pro ústní hygienu. Vzhledem k silně prokrvujícím a potenciálně dráždivým účinkům je nutné tento éterický olej používat v minimální koncentraci. Nepoužívat v těhotenství, při epilepsii, opatrně při vysokém krevním tlaku a u dětí. I při zředění 1:500 vykazuje silné antiseptické vlastnosti.

52. Medový absoluce - Mel Absolue - esenciální olej medový působí proti křečím. Uvolňuje psychické napětí a poskytuje pocit hřejivého tepla. Ideální pro suchou, podrážděnou a problematickou pleť.

53. Meduňka indická - Cymbopogon citrus Leaf Oil + Melissa officinalisnLeaf Oil - v aromaterapii se používá pouze pro zevní užití. Je to levnější varianta oleje z meduňky. Má uklidňující, antidepresivní, antibakteriální, uvolňující a harmonizující účinky. Používá se proti migréně, jako repelent do preparátů pro atopiky. Optimalizuje funkci pokožky se sklonem k akné na suchou a šupinatou kůži. S oblibou se přidává do sprchových a masážních olejů na uvolnění hladkého svalstva. Na ošetření oparů.

54. Meduňka lékařská - Melissa officinalis Leaf Oil - protizánětlivá, uklidňující, antivirální, tonizující, odstraňuje napětí. Trávicí systém - protikřečové a protinadýmavé účinky. Uvolňuje a harmonizuje organizmus. Posiluje srdeční činnost. Vzhledem k jeho extrémně vysoké ceně není téměř používán. Jako specialita bývá součástí protiherpesových přípravků a preparátů k ošetření ekzematické a šupinaté pokožky.

55. Mentol krystaly - Menthol - přírodní mentol je pevná krystalická látka, která se musí před použitím rozpustit v malém množství ethanolu nebo rostlinného oleje za lehce zvýšené teploty, následně lze použít jako jiný éterický olej. Dobře rozpustný je i v éterických olejích, pokud se používá ve směsi. Povzbuzuje při únavě, je vhodný při nachlazení. Přidává se do přípravků pro ústní hygienu (osvěžuje dech), do masážních přípravků k uvolnění nataženého či ztuhlého svalstva a bolestí kloubů. Účinky se podobá mátě peprné, ze které se také získává. Osvěžuje, chladí a prokrvuje, tonizuje. Často se používá k posílení chladivého účinku jiných olejů. Nepoužívat v prvních 4 měsících těhotenství.

56. Mimóza absoluce - Mimóza absoluce - Acacia decurrens Flower Extract - Vysoká cena brání tomuto krásně vonícímu oleji v širším použití. Jemný olej pro své uklidňující účinky vhodný zároveň jako vonná i účinná složka na všechny typy pleti, včetně citlivé. Uklidňuje, harmonizuje, hřejivě osvěžuje, zahání stres, antidepresivum. Mimózové absolue má formu husté pasty, která se musí před použitím rozpustit v malém množství vysokoprocentního etanolu nebo rostlinného oleje za lehce zvýšené teploty, následně lze použít jako jiný éterický olej. Dobře rozpustné je i v éterických olejích, pokud se používá ve směsi. Vhodné kombinovat se Santalem.

57. Mrkev semena - Daucus carota sativa Seed Oil - tonizuje, antiseptický, vhodný na poranění kůže a také na otoky. Jedinečný olej k ošetřování a pěstování pokožky. Ovlivňuje činnost ledvin, působí na revmatizmus, artritidu a dnu. Afrodiziakální účinky. Do preparátů na pěstování a regeneraci pokožky. Proti ochablosti, prevence tvorby vrásek. Vhodný pro všechny typy pleti, hlavně pak pleť zralou. Vynikající olej při suchých ekzémech, lupence. Důležitá složka opalovacích olejů.

58. Muškátový květ - Myristica fragrans Flower Oil - dezinfikuje, antibakteriální, psychotonikum, protikřečové, je protinadýmavý, stimuluje mozkovou činnost, působí jako analgetikum, posiluje srdeční činnost, zvyšuje krevní tlak, pomáhá tlumit bolesti. Vhodný do všech prokrvujících preparátů. Povzbuzuje, stimuluje a tonizuje pokožku, vhodná složka masážních olejů. V zimním období vhodný doplněk koupelových olejů. Nepoužívat v těhotenství a při vysokém krevním tlaku.

59. Muškátový ořech - Myristica fragrans Kernel Oil - dezinfikuje, antibakteriální, psychotonikum, protikřečové, je protinadýmavý, stimuluje mozkovou činnost, působí jako analgetikum, posiluje srdeční činnost, zvyšuje krevní tlak, pomáhá tlumit bolesti. Vhodný do všech prokrvujících preparátů. Povzbuzuje, stimuluje a tonizuje pokožku, vhodná složka masážních olejů. V zimním období vhodný doplněk koupelových olejů. Nepoužívat v těhotenství a při vysokém krevním tlaku.

60. Myrha - Commiphora myrrha Oil - antibakteriální, antivirální, adstringentní a protizánětlivé účinky. Ovlivňuje dýchací systém při chřipce, nachlazení a bolesti v krku, usnadňuje vykašlávání, stimuluje plíce a průdušky. Utišuje, usnadňuje zajizvení ran, posiluje organizmus. Pomáhá při parodontóze a při hojení aft, srdeční tonikum. Použití při meditacích. Nepoužívat v těhotenství.

61. Myrta - Myrtus communis Oil - dezinfekční, antiseptické, baktericidní především při zánětech dolních močových cest. Dobré účinky při nachlazení, napomáhá k uvolňování při zánětech dutin, je vhodný k použití při kuřáckém kašli či chrapotu. Vzhledem ke své jemnosti je vhodný i pro děti. Na mastnou, zánětlivou pleť se sklonem k akné. Adstringentní účinky. Součást masážních olejů při menstruačních problémech a při psychickém vyčerpání. Velice příjemné kompozice získáme s oleji z citrusových plodů. Při zánětech močových cest vnitřní použití: 1 kapku 3-5× denně na malý kousek pečiva (houska, chléb), spolknout jako tabletu a zapít vodou.

62. Niaouli - Melaleuca viridiflora Leaf Oil - antiseptický, dezinfekční, povzbuzuje při únavě, dodává energii, stimuluje, harmonizuje, vhodný při nachlazení, chřipce, příznivě ovlivňuje činnost dýchacího systému. Mikrobiálně čistí vzduch, účinný při poranění kůže, popáleninách a vředech, regeneruje pokožku. Na mastnou a zánětlivou pleť (akné). Někdy vhodný u ekzémů a lupénky. Koupelové a masážní přípravky jako prevence nachlazení. Účinná složka prsních mastí při bronchitidě a nachlazení. Vhodný do sauny.

63. Pačuli - Pogostemon cablin Oil - antidepresivní, protiplísňové, antibakteriální. Uklidňuje, harmonizuje, zklidňuje organizmus. Posiluje imunitu, ovlivňuje premenstruační syndrom, stimuluje zažívání, potlačuje horečku, odpuzuje hmyz. Pomáhá také po hmyzím kousnutí, žihadle, otocích, obnovuje tkáň, regeneruje kožní buňky, usnadňuje zajizvení, vhodný při dermatitidě, ekzémech a poranění kůže. Na popraskanou a zánětlivou pokožku. Vhodné vyzkoušet u některých druhů suchých ekzémů. Vhodný pro suchou, zralou pleť. Účinný je také na vlasy, regeneruje vlasovou pokožku, podporuje hojení a napomáhá k zamezení tvorby jizev, je dobrým fixatérem vůní. Vhodný do koupelových a masážních olejů. Má zvláštní orientální vůni.

64. Pepř černý - Piper nigrum Fruit Oil - antibakteriální, protikřečové, bolest tlumící účinky. Pomáhá pří žaludečních potížích, podporuje chuť k jídlu, trávení, uvolňuje při nadýmání, tlumí nevolnost, pálení žáhy a zvracení. Ovlivňuje dýchací systém při nachlazení, kašli a zklidňuje při bolestech v krku. Pozitivní účinky při střevních potížích. Snižuje horečku. Prohřívá pokožku. Do masážních přípravků na prohřátí ztuhlého svalstva, je vhodnýapro sportovní masáže a masáže kloubů při revmatické artritidě. Prokrvuje, prohřívá, stimuluje, tonizuje. Vhodný proti celulitidě. Přidává se do přípravků pro ústní hygienu.

65. Pelargónie - Pelargonium graveolens Flower Oil - uvolňující, analgetické, antidiabetické, dezinfekční a flebotonické (žilní) účinky, antibakteriální účinky. Uklidňuje, uvolňuje, harmonizuje, stabilizuje, vyrovnává, zlepšuje náladu, odstraňuje nervozitu. Utišuje bolest, usnadňuje zajizvení ran, zastavuje krvácení, stimuluje činnost jater, zužuje cévy, působí močopudně, upravuje premenstruační syndrom a menstruaci, hojí popáleniny, poranění kůže. Odpuzuje hmyz a parazity, hojí hmyzí bodnutí a kousnutí, napomáhá snižovat tělesnou teplotu. Na všechny typy pleti, optimalizuje funkci tukových žláz. Stahuje, deodoruje. Často používaná náhražka růžového oleje. Účinný v péči o vlasy a ústní dutinu. Přidává se do masážních přípravků na uvolnění svalů po námaze a do koupelových olejů. Zmírňuje premenstruační napětí. Nepoužívat v prvních 4 měsících těhotenství.

66. Petržel listí - Carum petroselium Seed Oil - afrodiziakum, diuretikum, povzbuzuje, uvolňuje, harmonizuje, tonizuje hladké svalstvo, podporuje trávení a uvolňuje při nadýmání. Je dobrým repelentem, napomáhá při léčbě chronického kašle a při odhleňování. Napomáhá k vstřebání čerstvých modřin. Pro svoji byť příjemnou, ale zeleninovou vůni se užívá v kosmetice zřídka. epoužívat v těhotenství a u malých dětí. Je mírně fototoxický, nepoužívat na kůži vystavenou slunečním paprskům.

67. Pimentovník - Pimenta acris Leaf Oil - Antiseptikum, dezinfekční, prokrvující, bolest tišící účinky. Působí proti návalům, je účinný při bolestech svalů, při nachlazení, také působí jako repelent, silně prokrvuje, povzbuzuje. Aktivuje činnost vlasových kořínků a zlepšuje růst vlasů. Proti lupům. Stimulující a povzbuzující účinky. V masážních a koupelových olejích proti svalovým bolestem.

68. Pomeranč - Citrus aurantinum dulcis Peel Oil - Aktivuje činnost vlasových kořínků a zlepšuje růst vlasů. Proti lupům. Stimulující a povzbuzující účinky. V masážních a koupelových olejích proti svalovým bolestem. Posiluje, osvěžuje, pomáhá při nespavosti, při depresích, uvolňuje, má pozitivní vliv na psychiku, mírně sedativní, zlepšuje látkovou výměnu. Vhodný při chronické bronchitidě a kašli. Optimalizuje srdeční činnost. Velmi rozšířen, obzvláště vhodný pro mastnou, zralou pleť. Používá se při celulitidě - masáže a koupele, pokožku regeneruje. Součást přípravků pro ústní hygienu. V masážních a koupelových přípravcích hlavně v zimním období výborný životabudič. Příjemný deodorant. Vynikající součást kompozic s jinými éterickými oleji, dodává směsím na příjemnosti. Vhodný olej do aromalamp. Je mírně fototoxický, nepoužívat na kůži vystavenou slunečním paprskům.

69. Pomeranč bez terpenu - Citrus aurantinum dulcis Oil - posiluje, osvěžuje, pomáhá při nespavosti, při depresích, uvolňuje, má pozitivní vliv na psychiku, mírně sedativní, zlepšuje látkovou výměnu. Vhodný při chronické bronchitidě a kašli. Optimalizuje srdeční činnost. Je velmi rozšířen, obzvláště vhodný pro mastnou, zralou pleť. Používá se při celulitidě - masáže a koupele, pokožku regeneruje. Součást přípravků pro ústní hygienu. V masážních a koupelových přípravcích hlavně v zimním období výborný životabudič. Příjemný deodorant. Vynikající součást kompozic s jinými éterickými oleji, dodává směsím na příjemnosti. Vhodný olej do aromalamp. Dermálně je prakticky nedráždivý pro pokožku, vzhledem k jeho deterpenaci. Vhodný i pro obličejovou kosmetiku. Je mírně fototoxický, nepoužívat na kůži vystavenou slunečním paprskům.

70. Pomeranč extra - Citrus aurantinum dulcis Oil - posiluje, osvěžuje, pomáhá při nespavosti, při depresích, uvolňuje, má pozitivní vliv na psychiku, mírně sedativní, zlepšuje látkovou výměnu. Vhodný při chronické bronchitidě a kašli. Optimalizuje srdeční činnost. Tento olej je jemnější než éterický olej pomerančový a má intenzivnější vůni. Je mírně fototoxický, nepoužívat na kůži vystavenou slunečním paprskům.

71. Pomeranč květ - vis. Neroli

72. Pomerančové listí - Citrus aurantinum amara Leaf/Twig Oil - uklidňuje, harmonizuje, zlepšuje náladu, posiluje, osvěžuje, uvolňuje spazmy. Je účinný při poruše trávení, ekzémech a jako repelent, celkově osvěžuje. Na mastnou pleť i vlasy, tlumí tvorbu kožních tuků. Možná součást přípravků proti akné. Deodoruje, osvěžuje. Vynikající do masážních a regeneračních olejů. Součást kolínských vod. Je mírně fototoxický, nepoužívat na kůži vystavenou slunečním paprskům.

73. Puškvorec - Acorus calamus Root Oil - dezinfikuje, uklidňuje, harmonizuje, působí jako repelent, vhodný v rekonvalescenci. Zvyšuje chuť k jídlu. Používá se na špatně se hojící rány. Regeneruje, prokrvuje a osvěžuje pokožku, napomáhá růstu vlasů. Možná součást protirevmatických koupelí a masáží. Zlepšuje krevní oběh, zvyšuje krevní tlak. Při vnitřním používání hrozí nebezpečí předávkování. Je mírně toxický. Nepoužívat u malých dětí.

74. Rozmarýn extra - Rosmarinus officinalis Leaf Oil - silně stimuluje nervovou činnost, povzbuzuje, tlumí bolestivé migrény, působí silně analgeticky, pomáhá při léčbě bronchitidy, podporuje pocení, tlumí svalové bolesti, zvyšuje krevní tlak. Posiluje paměť a schopnost koncentrace, jeho účinky oceníte např. před důležitým jednáním nebo před jízdou autem. Na mastnou, nečistou a zralou pleť. Prokrvuje, je vhodný i na suchou a normální pokožku. Součást masážních či koupelových olejů - při ztuhlosti svalů a kloubů, je vhodný pro sportovní masáže a na prohřátí svalů před výkonem. Ve vlasové kosmetice se využívá k prokrvení pokožky, je součástí preparátů celulitidového programu. Rozmarýnová koupel je excelentní životabudič před dlouhou jízdou v autě, zkouškami a všude tam, kde je třeba maximální svěžesti a koncentrace.

75. Rozmarýn - Rosmarinus officinalis Leaf Oil - silně stimuluje nervovou činnost, povzbuzuje, tlumí bolestivé migrény, působí silně analgeticky, pomáhá při léčbě bronchitidy, podporuje pocení, tlumí svalové bolesti, zvyšuje krevní tlak. Posiluje paměť a schopnost koncentrace, jeho účinky oceníte např. před důležitým jednáním nebo před jízdou autem. Na mastnou, nečistou a zralou pleť. Prokrvuje, je vhodný i na suchou a normální pokožku. Součást masážních či koupelových olejů - při ztuhlosti svalů a kloubů, je vhodný pro sportovní masáže a na prohřátí svalů před výkonem. Ve vlasové kosmetice se využívá k prokrvení pokožky, je součástí preparátů celulitidového programu. Nepoužívat v těhotenství, při epilepsii a vysokém krevním tlaku. Nedoporučuje se používat u dětí mladších 6 let.

76. Růže - Rosa damascena Flower Oil - antibakteriální a antiseptické. Uklidňuje nervové napětí, potlačuje úzkost, beznaděj, zármutek, deprese. Harmonizuje, zlepšuje náladu. Stahuje cévy, zastavuje krvácení, stimuluje menstruaci, tlumí premestruační syndrom. Usnadňuje epitelizaci, působí na hojení zánětu spojivek, je účinný proti nespavosti, nevolnosti, lehké sedativum. Pro všechny typy pleti, zejména však pro suchou, citlivou, zralou a podrážděnou pleť. Má stahující účinky. Exkluzivní složka krémů, pleťových tonik a vod, regeneračních a masážních preparátů. Použití nachází i ve vlasové kosmetice. Velmi jemný olej vhodný i pro dětskou kosmetiku.

77. Růže palma - Cymbopogon martini Oil - antibakteriální, antiseptické, antivirální a protiplísňové účinky. Uklidňuje nervové napětí, potlačuje úzkost, beznaděj, zármutek, deprese. Harmonizuje, zlepšuje náladu. Regeneruje pokožku, urychluje hojení, aktivuje růst zdravých buněk. Optimalizuje funkce tukových žláz. V krémech a masážních přípravcích jako cenově příznivá náhrada růžového oleje, uklidňuje (stres, nervozita), tonizuje, osvěžuje, deodoruje. Je vhodný pro každý typ pleti.

78. Růžové dřevo - Aniba rosaeodora Wood Oil - antiseptické, antimykotické účinky. Utišuje, harmonizuje, zlepšuje náladu, celkově zklidňuje organizmus při depresi. Regeneruje kožní buňky. Je účinný proti bolestem hlavy i při nevolnosti. Stimuluje imunitní systém. Součást koupelových a mycích olejů a regeneračních preparátů na suchou a citlivou pleť. Účinný proti kandidě albicans. Pro svou jemnost vhodný do preparátů na citlivou pleť a při kožních problémech jako jsou suché ekzémy, lupénka, neurodermatitida. Vhodná složka do preparátů proti striím.

79. Řebříček - Achillea millefolium Oil - protikřečové, protizánětlivé, tlumí bolesti hlavy. Napomáhá při léčbě zánětů dýchacích cest. Tlumí bolesti kloubů a kostí, je vhodný při léčbě křečových žil. Protizánětlivé a antiseptické účinky jej předurčují pro mastnou a zánětlivou pleť. Používá se do preparátů na ošetření slunečních spálenin a na ošetření dutiny ústní. Pomáhá při hojení pohmožděnin. Součást preparátů na křečové žíly.

80. Santalové dřevo - Santalum album Oil - tonizuje nervový systém, odstraňuje depresivní stavy a navozuje příjemnou náladu. Působí jako sedativum. Uvolňuje tonus hladkého svalstva, usnadňuje odkašlávání, tiší bolesti v krku. Má antiseptické a protizánětlivé účinky. Používá se při zánětech pohlavního a močového ústrojí. Afrodiziakum. Zklidňuje pokožku, je vhodný na pleť suchou i mastnou se sklonem k akné. Používá se ve vlasové kosmetice, dále v preparátech pro intimní hygienu, na relaxační masáže, je exkluzivní součástí regeneračních olejů a krémů. Krásně se snoubí s růží, mimózou či jasmínem.

81. Saturejka horská - Satureia hortensis Oil - povzbudivě působí při psychické únavě, analgetický. Má silné antibakteriální, protiplísňové i antivirální účinky. Vhodný proti nadýmání, uvolňuje křeče. Účinný při bronchiálních problémech. Urychluje hojení hnisavých ran. Masážní, koupelové a sprchovací preparáty. Masti a balzámy podporující hojení. Kloktání při bolestech v krku. Vynikající, ale silně dráždivý olej. Nepoužívat v těhotenství. Opatrně dávkovat.

82. Skořice kůra - Cinnamomum ceylanicum Bark Oil - silné antibakteriální účinky. Vhodný do směsí při nachlazení, rýmě či chřipce. Všeobecně posiluje, harmonizuje, stimuluje a povzbuzuje. Silně dráždí a prokrvuje pokožku. Antirevmatikum. Silně prokrvuje, a proto je vhodný při celulitidě a formování postavy. Přidává se do krémů a masážních přípravků na prohřátí svalů a kloubů, například před sportovním výkonem, při revmatizmu a ztuhlosti svalů. Používat v malých koncentracích. Nepoužívat v těhotenství, při epilepsii a při alergické dispozici. Patří mezi alergeny. Před použitím provést test snášenlivosti v loketní jamce.

83. Slaměnka - Helichrysum italicum Flower Oil - antialergické (astma, senná rýma, ekzémy), stimulující nervovou soustavu. Spazmolytické při kašli, vhodný při nachlazení. Regeneruje pokožku, aktivuje růst zdravých buněk. Účinná složka obličejových regeneračních krémů a olejů, vhodný pro suchou pleť. Dobré účinky při některých formách suchých ekzémů, lupénky, neurodermatitidy. Ze stejných důvodů se přidává i do koupelových a masážních preparátů.

84. Smrk jehličí - Picea abies Leaf Oil - protikřečové, prokrvující, protizánětlivé, deodorační, antirevmatické, antiseptické, repelentní. Tiší bolest. Pozitivní vliv na dýchací systém, hlavně při nachlazení a astmatu. Usnadňuje vykašlávání. Stimuluje močový a oběhový systém. Masážní přípravky při bolestivosti svalů a kloubů, tonizuje, osvěžuje. Vhodná součást relaxačních koupelových, sprchových a masážních olejů.

85. Šalvěj lékařská - Salvia officinalis Oil - nalgetické, antibakteriální, antivirální. Omezuje pocení, pomáhá při tělesném a dušením oslabení. Silně omezuje růst choroboplodných zárodků. Napomáhá odstraňovat otoky, vynikající na mikrobiální problémy trávicího traktu (např. salmonela). Účinný repelent. Vhodný pro všechny typy pleti, byť jeho účinky jej předurčují hlavně pro pleť mastnou. Stimuluje růst vlasů. Součást koupelových a masážních přípravků pro péči o tělo i o nohy, působí hlavně proti potivosti. Napomáhá odbourávání podkožních tuků. Zabraňuje mikrobiálnímu rozkladu potu, a tím i vzniku zápachu. Efektivní součást přípravků pro ústní hygienu, deodoruje. Dále při nachlazení, bronchitidě, astmatu, kašli. Uvolňuje zahlenění. Vhodný jednorázově pro ulehčení porodu. Díky svým antimikrobiálním účinkům na potíže v trávicím traktu by neměl chybět jako součást domácí či cestovní lékárničky. Nepoužívat v těhotenství, po dobu kojení, u malých dětí, při epilepsii a vysokém krevním tlaku. Nepřekračovat doporučená dávkování.

86. Šalvěj muškátová - Salvia sclarea Oil - výborné uklidňující účinky na mastnou, popraskanou, zánětlivou, aknózní pleť. Je vhodný na posílení růstu vlasů při alopecii. Deodoruje. Koupelové a masážní oleje vhodné při vyčerpanosti, nervozitě, stresu a v přechodu. Při předávkování, může vyvolávat stav lehké euforie. Silně uklidňuje, nevhodný pro řidiče! Nepoužívat v těhotenství, po dobu kojení, při epilepsii a vysokém krevním tlaku. Olej z muškátové šalvěje lze označit jako "dámský" olej, využívá se při gynekologických problémech.

87. Spajk - Lavandula latifolia Oil - uklidňující, uvolňující, harmonizující, dezinfekční, antimykotické, repelentní. Na mastnou, zánětlivou pleť, jako silné antiseptikum. Vhodný do masážních i koupelových olejů, má velmi podobné účinky jako levandulový olej. Vzhledem ke svému složení není tento olej tak jemný jako pravá levandule. Díky obsahu kafru a cineolu je účinný při nachlazení.

88. Túje - Thuja occidentalis Leaf Oil - antiseptický, močopudný, protizánětlivý (močové cesty). Antirevmatický, uvolňuje bolesti svalů. Vhodný na bradavice a podobné kožní projevy virového původu. Vzhledem k vysoké toxicitě se používá v kosmetice minimálně. Hlavně pak na nečistou pleť, akné. Posiluje vlasy, tonizuje. Je vhodný ve velmi nízkých koncentracích na masáže při bolestech svalů a kloubů po námaze nebo cvičení. Velmi toxický olej a z tohoto důvodu jen výjimečně a v nízkých koncentracích používaný. Nepoužívat v těhotenství, u malých dětí a při epilepsii.

89. Tymián červený - Thymus vulgaris Flower/Leaf Oil - antibakteriální, antiseptické, protiplísňové, protikřečové, protinadýmavé, neurotonické. Podporuje zažívání, účinný proti střevním parazitům. Posiluje nervy. Vyvolává pocení. Při zánětech dýchacích cest - vhodný při nachlazení, bolestech v krku, usnadňuje vykašlávání. Tlumí svalové bolesti, urychluje regeneraci tkáně po zraněních. Účinný repelent. Na mastnou, zánětlivou, aknózní pleť. Komprese nebo masti na infikované rány. Na opary a afty - lze potřít koncentrovaným olejem. Posilující koupele a masáže. Součást protizánětlivých a hojení podporujících krémů, mastí a balzámů. Vynikající do aromalamp, mikrobiálně čistí vzduch. Účinný na zlatého stafylokoka. Nepoužívat v těhotenství, v době kojení, u malých dětí, při epilepsii, vysokém krevním tlaku, nedostatečné srdeční činnosti, těžkých chorobách jater a ledvin. Silně dráždivý, proto koncentrovaná forma oleje nesmí přijít do styku s pokožkou a sliznicí. Opatrně dávkovat.

90. Tymián světlý - Thymus vulgaris Oil - účinky identické jako tymián červený, pouze podstatně slabší, vzhledem k polovičnímu obsahu fenolů. (tj. antibakteriální, antiseptické, protiplísňové, protikřečové, protinadýmavé, neurotonické. Podporuje zažívání, účinný proti střevním parazitům. Posiluje nervy. Vyvolává pocení. Při zánětech dýchacích cest - vhodný při nachlazení, bolestech v krku, usnadňuje vykašlávání. Tlumí svalové bolesti, urychluje regeneraci tkáně po zraněních. Repelent. Na mastnou, zánětlivou, aknózní pleť. Komprese nebo masti na infikované rány. Na opary a afty - lze potřít koncentrovaným olejem. Posilující koupele a masáže. Součást protizánětlivých a hojení podporujících krémů, mastí a balzámů.

91. Vanilka absolue - Vanilla planifolia Fruit Oil - antidepresivum, proti úzkosti, nervozitě a psychickému napětí, nespavosti a nechutenství. Uvolňuje, uklidňuje. Afrodiziakum. Používá se pro všechny druhy pleti, do regeneračních krémů, masážních olejů. Pro příjemnou vůni známou z čokolád a pudinků vhodný i do dětské kosmetiky. Lákavá součást parfémů. Vanilkové absolue má formu husté pasty, která se musí před použitím rozpustit v malém množství vysokoprocentního ethanolu nebo rostlinného oleje za lehce zvýšené teploty, následně lze použít jako jiný éterický olej. Dobře rozpustné je i v éterických olejích, pokud se používá ve směsi.

92. Vavřín - Laurus nobilis Oil - antibakteriální, antidepresivní, antiseptické, protikřečové a protirevmatické. Stimuluje zažívací trakt. Je vhodný při nachlazení, usnadňuje vykašlávání. Posiluje nervy, tlumí bolest, prohřívá a prokrvuje organizmus. Podporuje tok lymfatických tekutin, stimuluje menstruaci. Koupelové a masážní oleje na uvolnění svalů a kloubů. Součást přípravků při celulitidě. V regeneračních krémech nejlépe s jalovcovým olejem na zlepšení toku lymfy v obličeji, případně proti otokům. Koupelové přípravky na nohy. Citlivou pleť může dráždit, při používání je nutné dbát na nízké dávkování. Nepoužívat v prvních 4 měsících těhotenství a u malých dětí.

93. Vetiver - Vetivera zizanoides Root Oil - protiinfekční u kožních problémů (akné, infekce, ekzémy, lupénka, urtikaria), celkově zlepšuje imunitu, antibakteriální účinky. Uklidňuje, harmonizuje organizmus, také stimuluje zažívání, podporuje chuť k jídlu, vyvolává a upravuje menstruaci, repelent. Preparáty na unavenou a zralou pleť. V koupelových a masážních olejích stabilizuje. Prokrvuje, obnovuje vnitřní síly, vhodný pro klimakterické problémy. Účinný jako součást preparátů proti striím.

94.Ylang - ylang - Cananga odorata Leaf Oil - řadí se mezi afrodiziaka, uklidňuje, uvolňuje. Harmonizuje, zlepšuje náladu a je vhodný při nespavosti. Snižuje krevní tlak, pomáhá uvolňovat svalové a nervové napětí, utišuje bolesti. Používá se zejména na mastnou, zralou a citlivou pleť, má hojivé a osvěžující účinky, používá se také do koupelových, masážních a regeneračních olejů a krémů. Pro svou vůni je vhodný do preparátů péče o vlasy. Olej vhodný pro intimní chvíle. Předávkování může vyvolávat u citlivých osob nevolnost nebo bolesti hlavy. Nepoužívat v prvních čtyřech měsících těhotenství. Používat nízké koncentrace.

95. Yzop - Hyssopus officinalis Leaf Oil - adstringentní, antibakteriální. Stimuluje trávení, je účinný proti nadýmání, vhodný při bolestivé menstruaci, zklidňuje nervy při hysterii. Při nachlazení, horečce (vyvolává pocení), kašli (usnadňuje vykašlávání), dýchavičnosti. Imunostimulátor, urychluje hojení, zajizvuje. Zlepšuje koncentraci, vnímání a myšlení. Adstringentní, antibakteriální. Stimuluje trávení, je účinný proti nadýmání, vhodný při bolestivé menstruaci, zklidňuje nervy při hysterii. Při nachlazení, horečce (vyvolává pocení), kašli (usnadňuje vykašlávání), dýchavičnosti. Imunostimulátor, urychluje hojení, zajizvuje. Zlepšuje koncentraci, vnímání a myšlení. Nepoužívat v těhotenství a při epilepsii. Dbát na nízké dávkování. Při vyšších koncentracích může vyvolat křeče.

96. Zázvor - Zingiber officinalis Root Oil - analgetické při angíně, revmatismu, bolesti zubů, hlavy, antibakteriální. Zvyšuje krevní tlak, celkově stimuluje. Usnadňuje vykašlávání, tlumí bolesti v krku, snižuje horečku. Regulace střevní činnosti (zácpa - průjem). Sexuální stimulátor (obzvlášť u mužů). Prokrvuje pokožku, součást koupelových masážních přípravků na uvolnění svalů a proti bolestivosti kloubů, při revmatizmu a celulitidě. S úspěchem lze použít ve speciálních regeneračních krémech a olejích na "rozjasnění" pokožky. Nepoužívat v těhotenství.