VŮNĚ A ČAKRY

1. Čakra - červená- psychická podpora - sebeuvědomění

Díky silně povzbuzujícím účinkům se tato kompozice éterických olejů používá při nedostatku energie a při nedostatečném kontaktu s realitou a sebeuvědoměním. Dodává vnitřní energii, oheň, lásku a radost z fyzického těla. Je barvou života, zvyšuje pohlavní žádost. Působí jako energie - oheň v nás. Éterické oleje také podporují kreativitu a chuť do práce. Slaďuje soulad mezi mužskými a ženskými energiemi.

Části těla: všechno pevné, tj. páteř, kosti, zuby, nehty, dále řiť, tlusté střevo, konečník, prostata, tvorba krve a stavba buněk.

První - základní - čakra nás spojuje s fyzickým světem. Převádí kosmické energie na tělesně-pozemskou rovinu, zároveň proudí touto čakrou energie Země do celého našeho systému energií. Tudy máme kontakt s "duchem Matky Země", zažíváme elementární sílu Země, její lásku a trpělivost.

Základní čakra znamená pozitivní postoj k životu na této planetě, je to energie aktivity a tvořivé činnosti ve světě. Dává nám sílu prosadit se a vytrvat. Působí na budování existence, materiální zabezpečení a zachování vlastního druhu založením rodiny, stejně jako sexualita coby tělesná funkce a prostředek k plození dětí. První čakra je životně důležitý základ a pramen vitální síly pro vyšší čakry. Tudy jsme napojeni na nevyčerpatelný zdroj energie. První čakra by měla být v rovnováze se sedmou čakrou, abychom si udrželi svou vnitřní stabilitu. Pokud je čakra otevřená a harmonicky funguje, zažíváme hluboké osobní spojenectví se Zemí a jejími tvory, vitalitu, spokojenost, stabilitu a vnitřní sílu. Jsme zařazeni do přirozeného běhu života, do střídání klidu, aktivity, smrti a nového života. Připadá nám snadné uskutečňovat své cíle na Zemi. Zažíváme pocit přízně, výživy, bezpečí a ochrany. Naopak při zablokování nebo uzavření základní čakry je tělesná konstrukce velmi slabá a máme málo tělesné i duševní síly v překonání čehokoli. Mnoho věcí v životě nám dělá starosti, máme nejistou půdu pod nohama, nebo se cítíme "ne zcela přítomni". Chybí síla prosadit se a stabilita. Život na Zemi nám připadá jako břímě, a ne jako radost. Stále toužíme po životě, který by byl snazší, příjemnější a méně náročný. Pokud je tato čakra poškozena během porodu, může i vyhasnout. Takové poškození může přetrvávat i celý život a způsobovat nesmírnou ztrátu vitality. Zůstane-li neléčeno, zatěžuje nervový systém a bývá zdrojem mnoha fyzických problémů. Při současném poškození sakrální čakry se mohou objevit poruchy menstruačního cyklu, potraty či potíže s otěhotněním.

1. čakra - psychický vliv: SEBEUVĚDOMĚNÍ

Když se duše inkarnuje do fyzického těla, je si dítě vědomo samo sebe a jednoty mezi Matkou a Otcem. To mu přináší pocit jednoty, bez tohoto vědomí je těžké se cítit jistý. Abychom unikli před úzkostí, snažíme se dosáhnout jistoty tím, že se obklopíme různými vnějšími podměty jako je domov, rodina, práce. Tím dosáhneme silnějšího ztotožnění se s fyzickým světem než se světem duchovním. Na této úrovni se řadí také pocit nadřazenosti a podřazenosti, což se projevuje jako reakce útoku nebo útěku. Pokud se nebudeme omezovat strachem, nalezneme časem svoji vlastní rovnováhu. Lidé, kteří se snaží si harmonizovat tuto základní čakru, jsou často perfekcionisti, kteří se bojí selhání a snaží se ze všech sil dosáhnout cíl, který by jim dal pocit bezpečí. Bohužel není přesně stanoveno, co je dokonalé a jejich cíle jsou obvykle nepřesně definované a proto také nedosažitelné, což vede k dalším pocitům selhání. Mohou se stát podráždění a agresivní nebo naopak se stáhnou do ústraní. Tito lidé často vyrůstali v rodinách, kde hlavním krédem bylo být dokonalý, a dokud se tento příkaz neuvolní, řídí celý další dospělý život.

Pro lidi "základní čakry" je těžké odpočívat, protože mají strach, že by propásli udělat další krok na stupni k úspěchu, neustále jsou zaneprázdněni. Nikdy nemají čas a nesnášejí fronty a čekání. Někdy převažuje nejistota a pak se projeví v podobě podřízenosti. Tento typ lidí je přesvědčen o tom, že se jim nikdy nic nepodaří a všechno zkazí. Nedostatečné zapojení duše vede k hypotenzi (nízký krevní tlak), závratím a špatnému krevnímu oběhu v rukou a nohou. Tito lidé mají také problém žít v přítomnosti, protože jsou zahlceni úzkostí z minulosti a svými představami, co od nich vyžaduje budoucnost. Strach ze života je pro ně větší než strach ze smrti. Až už je nejistota na vědomé úrovni odstraněna, pokud duch neovládá dostatečně hmotu, dochází k nemocem způsobeným nekontrolovatelnou energií základní čakry. Např. panika s bušením srdce, časté močení a pravidelné návštěvy toalety - aby se uvolnila svalová křeč. Fyzické tělo bohužel není pod kontrolou. Jsou to všechno příznaky nadledvinek, které začínají selhávat. Od lidí, kteří se snaží udržet nad vším kontrolu, obvykle mají tyto problémy v době klidu, nejčastěji v noci. Aby se duchovní energie "uzemnila", doporučují se činnosti k propojení mozku a rukou a nohou, např. zahrádkaření, malování, vaření, výroba keramiky, práce s dřevem, turistika, tanec.

1. čakra - ŘEČ TĚLA

Základní čakra je umístěna v oblasti křížové kosti, kostrče, konečníku a močového a pohlavního otvoru. Když se někdo necítí bezpečně nebo pociťuje úzkost, je běžné, že si tuto oblast chrání rukama nebo nohama. Obtočené nohy kolem sebe značí hlubokou zakořeněnou nejistotu a nedostatek sebedůvěry. Tito lidé mají často obranné postavení, odmítají nové myšlenky, které by jim mohli otřást jejich dost vratkým životem. Nevyrovnanost také můžete vidět u lidí, kteří nejsou schopni klidně stát nebo posedět. Je to výraz jejich pocitu, že neumějí pevně stát na zemi. Také oblasti, kde se v těle nadměrně ukládá tuk, vyjadřuje potřebu ochrany v těchto místech. Velký zadek znamená přání být ochraňován a v bezpečí, silné nohy (hlavně u žen) slouží jako zátěž někomu, kdo tu ve skutečnosti nechce být a odráží nejistotu a přecitlivělost.

Nemoci spojené s čakrou kořene

ZÁCPA, HEMEROIDY, ZÁNĚT TLUSTÉHO STŘEVA, PRŮJEM, CHLADNÉ NEPROKRVENÉ PRSTY U NOHOU A RUKOU, FREKVENCE MOČENÍ, ZÁNĚT MOČOVÉHO MĚCHÝŘE, OSTEOARTÓZA KYČELNÍHO KLOUBU, LEDVINOVÉ KAMENY, HYPERTENZE, HYPOTENZE, IMPOTENCE, VROZENÉ DEFORMACE CHODIDEL

Vůně

PATCHOULI - posiluje imunitu, je antibakteriální. Uzemňuje a stabilizuje mysl vyčerpanou nadměrným přemýšlením a starostmi. Pro syté a pižmové aroma je olej v tomto ohledu uvolňujícím afrodiziakem, může pomoci při sexuální úzkosti.

POMERANČ - Antidepresivní, antiseptický, protizánětlivý, tonizující éterický olej. Je to přátelský, radostný a hřejivý olej. Pomáhá zmírňovat obavy z budoucna a z neznáma a snižuje pochybnosti o sobě samém.

RŮŽE - zmírňuje lítost, zklamání, smutek. Šetrně nás podpoří, dokud se nám nálada nezlepší. Otevírá srdce pro lásku k sobě i ostatním a působí na srdce hojivě.

GERANIUM - duševně zklidňuje při stresu a přepracovanosti, celkově působí pozitivně na naši psychiku.

2. Čakra - oranžová - vnitřní síla, vitalita, pozitivní přístup k životu, spokojenost, bezpečí, ochrana, harmonizuje vztahy v rodině (rodiče s dětmi), povzbuzuje ženství, sebeúctu a sebevědomí. Harmonizuje oblast ženských orgánů, pomáhá při menstruačních bolestech a bolestech v podbřišku spojenou s hormonální nerovnováhou. Tato vonná kompozice posiluje nízkou energii ledvin a močového měchýře.

Základní princip: tvořivé rozmnožování bytí
Tvrzení k duchovnímu růstu: Uznávám své potřeby a potřeby druhých v každém vztahu a jsem ochotný podle toho jednat.
Části těla: hýždě, rozmnožovací orgány, ledviny, močový měchýř, vše tekuté jako krev, míza, trávící šťávy, sperma.
Psychická funkce čakry: Láska k opačnému pohlaví, smyslové rozkoše, sexualita. Zásoby pohlavní energie, pohlavní přitažlivost
Vyživuje střevní trakt, ledviny a močově-pohlavní systém.

Vůně

CYPŘIŠ - výrazně reguluje krevní oběh, napomáhá dušení transformaci, antibakteriální, posiluje nervy.

FENYKL - pomáhá při zažívání, zmírňuje bolesti v žaludku a střevech, účinný při nevolnosti, zácpě, nadýmání zánětech močového měchýře, nadváze či močových kamenech.

CITRÓN - pročišťuje organismus, rozpouští usazeniny v těle, osvěžuje. Pomáhá vyčistit mysl a zmatené mysli přináší čistotu a uvolnění. Pomáhá předcházet emotivním výbuchům a usnadňuje rozhodnutí.

MÁTA PEPRNÁ - snižuje práh bolesti, posiluje nervy, blahodárně působí na koncentraci, špatnou paměť, má protiinfekční účinky.

POMERANČ - stimuluje zažívání, uklidňuje při úzkosti, depresi a neklidu, navozuje radost a pozitivní pocit, rozptyluje smutnou náladu a popudlivost.

LIMETKA - pročišťuje organismus, osvěžuje, rozpouští usazeniny v těle, stimuluje lymfatický systém, posiluje imunitu, osvěžuje ovzduší v místnostech.

LEMONGRAS - osvěžuje, pomáhá odstranit únavu, apatii a depresi, povznáší ducha. Zvyšuje sebevědomí a přináší optimismus. Má antiseptické, antivirové, baktericidní a tonizující účinky.

3. Čakra - žlutá - vlastní hodnota, je sídlem nižších emocí - hněvu, strachu, viny, žárlivosti, sobectví a nezdravých tužeb. Nalézá se přímo pod hrudní kostí v místě, kde se spojuje hrudní koš, těšně nad žaludkem a jen několik centimetrů od srdce. Je vhodná pro eliminaci negativních psychických tlaků či vnějších emocí, které přijímáme do své psychiky přes solar plexus. Je hodně využívána při onemocněních dýchacích cest, výrazně pomáhá eliminovat viry a bakterie v prostoru. Preventivně působí proti nachlazení i při nemocech. Olejem je dobré namazat krk při jeho bolesti, spánky i čelo. Zasloužím si žít svůj život v plnosti, bez strachu a viny a naslouchat pouze svému vnitřnímu hlasu.
  • Části těla: spodní část zad, dutina břišní, trávící systém, žaludek, játra, slezina, žlučník, vegetativní nervový systém.
    Psychická funkce čakry: Duchovní moudrost, uvědomění si svého místa ve Vesmíru. Vůle, ovládání emocí a představivosti.
    Vyživuje játra, slezinu a ostatní zažívací orgány.
  • Vůně

ROZMARÝN - celkově posiluje organismus, pomáhá rozproudit energii a krevní oběh, zlepšuje koncentraci a paměť. Je účinný při únavě a nervovém vyčerpání.

EUCALYPTUS - jeden z nejúčinnějších éterických olejů při infekcích. Celkově posiluje, ničí choroboplodné zárodky v ovzduší.

GRAPEFRUIT - pročišťuje lymfatický systém a napomáhá vylučování toxinů z těla.Uvolňuje psychické a nervové napětí, úzkost a depresivní stavy.

TEA TREE - velice účinné přírodní antibiotikum. Má široké uplatnění při bakteriálních, plísňových a virových infekcích, posiluje imunitu, dodává sebedůvěru a odolnost.

BERGAMOT - výborný éterický olej při depresivních stavech, podrážděnosti a při nervovém vypětí. Pomáhá při nespavosti, zmírňuje úzkost a ztrátu sebeúcty.

KADIDLO - jeden z nejlepších éterických olejů na potíže spojené s psychickými a nervovými stavy. Pomáhá a ulevuje při nervovém vypětí, úzkosti, depresi a nespavosti. Pomáhá při řadě dýchacích obtíží, pročišťuje mysl a navozuje meditaci. Dodává vnitřní sílu vstát a jít dál.

LEMONGRAS - silně protibakteriální a protiplísňový éterický olej. Osvěžuje, celkově pročišťuje, pomáhá koncentraci a navození čistých myšlenek.

LEVANDULE - jeden z nejuniverzálnějších éterických olejů, všestranný při mnoha onemocnění těla i ducha. Levanduli se proto věnujeme zvlášť v naší směsi " Levandulová směs první pomoci".

4. čakra - zelená- láska k sobě, odevzdanost, střed čaker kde se spojují fyzické i emoční centra. Nachází se zde schopnost soucítit, naladit se na druhé, prožívat je. Miluji sebe a ostatní nepodmíněně, dávám i přijímám. Láska k lidem a všemu živému, otevřenost, citlivost. Vůle přetvořit vnější svět a podřídit ho vlastním rozhodnutím. Tudy vnímáme také krásu přírody i harmonii v hudbě, výtvarném umění a poezii. Úloha čakry srdce je sjednocování skrze lásku. Každá touha po vroucím kontaktu, po splynutí, harmonii a lásce se projevuje prostřednictvím čakry srdce, i tehdy, když nás potká v podobě smutku, bolesti, strachu z odloučení, ze ztráty lásky. Čakra srdce je centrum, jehož síla vyzařuje velmi silně. Otevřená, čakra srdce má na ostatní spontánně uzdravující a proměňující účinek. Čakra srdce je branou do duše, protože není jen sídlem nejhlubších nejživotnějších pocitů lásky. Jí se můžeme spojit také s univerzální částí naší duše, božskou jiskrou v nás. Má rozhodující roli i při zjemňování vnímání, které souvisí s otevřením čakry čela (6), protože je to odevzdanost, která nám umožňuje vnímat subtilnější oblasti Stvoření. To znamená, že se s rozvojem čakry srdce současně rozvíjejí i vyšší schopnosti čakry čela (6). Jak chceme nepodmíněně milovat ostatní, pokud nejsme schopni milovat sami sebe? Musíme se naučit milovat sebe, a to znamená se vším všudy, bez příkras. Bez lásky k sobě samému vzniká velká závislost na ostatních, abychom si opatřili to množství lásky, které potřebujeme. V solar plexu se jedná o potřebu být akceptován, zde je to potřeba být milován. Tyto dvě podmínky jsou vzájemně provázány. Když je srdce otevřené a svobodné, vyzařuje pocit radosti. Pokud je uzavřené a tok mezi srdcem a solar plexem není harmonický, vyzařované pocity obsahují bolest, zranitelnost a někdy také hořkost. Bolest cítíme tehdy, pokud nedojde k tomu, co očekáváme, a to vede k nespokojenosti a pocitům odmítání. Bolest může zasáhnout tak daleko, že se začne objevovat i hořkost, je to jedna z nejdestruktivnějších emocí, zvlášť pokud jí dovolíte, aby se vyvíjela během celé řady let.

Láska k sobě znamená naučit se přitáhnout k sobě ty věci, které potřebujeme a odmítnout ty, které nepotřebujeme. Musíme se naučit rozlišovat, a to znamená užívat vhled, abychom rozhodli, co je dobré a co ne. Neschopnost rozlišovat může vést až ke ztrátě vlastního názoru a naší identity. Podstatou srdce je odvaha. Na své cestě potřebujeme odvahu a povzbuzení ostatních nás může povzbudit. Upřímné povzbuzení je jeden z největších darů, který můžeme někomu dát

4. čakra - ŘEČ TĚLA

Děti, které pokáráte, se často postaví do rohu místnosti s rukama překříženýma na prsou. Chrání své bolavé srdce a tento zvyk si nesou až do dospělosti, projevují se tak, kdykoliv potřebují útěchu.

Dotyk se stal jedním z nejdůležitějších prvků doplňkových terapií, protože bohužel v dnešní době je mnoho lidí, kterých se po dlouhá léta nikdo nedotkl nebo je nikdo nepohladil.

Nemoci spojené se srdeční čakrou - NEMOCI SRDCE, NEMOCI IMUNITNÍHO SYSTÉMU, ALERGIE A PŘECITLIVĚLOST, RAKOVINA
Části těla: srdce, horní část zad s hrudníkem a hrudní dutinou, spodní část plic, krev a krevní oběh, kůže. Vyživuje srdeční a cévní systém, hrudní koš, páteř a ruce.

Vůně

AMYRIS - uvolňuje psychické napětí, má antidepresivní účinky, působí i jako afrodiziakum.

MÁTA PEPRNÁ - snižuje práh bolesti, posiluje nervy, blahodárně působí na koncentraci, špatnou paměť. Má protiinfekční účinky a stimulační účinky.

LIMETKA - pročišťuje organismus, osvěžuje, rozpouští usazeniny v těle, stimuluje lymfatický systém, posiluje imunitu, osvěžuje ovzduší v místnostech.

POMERANČ - stimuluje zažívání, uklidňuje při úzkosti, depresi a neklidu, navozuje radost a pozitivní pocit, rozptyluje smutnou náladu a popudlivost.

LEMONGRAS - silně protibakteriální a protiplísňový éterický olej. Osvěžuje, celkově pročišťuje, pomáhá koncentraci a navození čistých myšlenek.

LEVANDULE - jeden z nejuniverzálnějších éterických olejů, všestranný při mnoha onemocnění těla i ducha " Levandulová směs první pomoci".

5. čakra - modrá, sebevyjádření v krční čakře se nachází centrum lidských vyjadřovacích schopností, komunikace a inspirace. Pátá čakra vytváří důležité spojení spodních čaker s čakrami hlavy. Schopnost samostatně uspokojit své potřeby (být sám), schopnost přijmout to, co svět dává. Seberealizace ve společenském a profesionálním životě. Uvědomění si své příslušnosti k profesionálnímu prostředí, uspokojení prací. Energie v této kompozici aktivuje mozkovou činnost a napomáhá aktivnímu využití mozkové činnosti. Podporuje soulad s centrem myšlení a schopností vyjadřování. Vynikající účinky má například při řízení auta nebo při neschopnosti se koncentrovat. Je velmi oblíben u profese, která vyžaduje přesnost, detailní práci, komunikaci a koncentraci. Jsem ochotný vyjádřit své pravé Já a tak se plně podílet na svém stvoření.
Části těla: oblast krku (šíje), týlu a spodní čelisti, uši, ústrojí hlasu, hrtan, horní část plic, průdušky, hltan, paže
Psychická funkce čakry: Schopnost samostatně uspokojit své potřeby (být sám), schopnost přijmout to, co svět dává. Seberealizace ve společenském a profesionálním životě. Uvědomění si své příslušnosti k profesionálnímu prostředí, uspokojení prací.
Vyživuje dýchací orgány, krk, orgány sluchového aparátu, kůži.

Části těla: oblast krku (šíje), týlu a spodní čelisti, uši, ústrojí hlasu, hrtan, horní část plic, průdušky, hltan, paže, vyživuje dýchací orgány, krk, orgány sluchového aparátu, kůži.

Vůně

CYPŘIŠ - výrazně reguluje krevní oběh, napomáhá dušení transformaci, posiluje nervovou soustavu. Má vynikající antibakteriální vlastnosti.

ROZMARÝN - celkově posiluje organismus, pomáhá rozproudit energii a krevní oběh, zlepšuje koncentraci a paměť. Je účinný při únavě a nervovém vyčerpání.

BAZALKA - výrazně posiluje nervový systém a podporuje mozkovou činnost. Dodává odhodlání a odvahu, posiluje koncentraci.

CITRON - pročišťuje organismus, osvěžuje, rozpouští usazeniny v těle, stimuluje lymfatický systém, posiluje imunitu, osvěžuje ovzduší v místnostech.

BERGAMOT - výborný éterický olej při depresivních stavech, podrážděnosti a při nervovém vypětí. Pomáhá při nespavosti, zmírňuje úzkost a ztrátu sebeúcty.

6. čakra - fialová, odpovědnost sama za sebe, je sídlem intuice a telepatických schopností a všech uvědomovacích procesů, můžeme vytvářet nové reality na fyzické úrovni a staré rušit. Přebírám odpovědnost za své myšlenky, slova a činy. Schopnost přijímat ideje a koncepce, sjednocovat, předvídat. Intuice. Schopnost praktické realizace svých myšlenek, aktivita ve fyzickém světě.
Části těla: obličej, oči, uši, nos, dutiny, malý mozek, centrální nervový systém.
Vyživuje orgány hlavy, kromě toho je spojena s meridiány močového měchýře a střevního traktu.

6. čakra psychický vliv: ODPOVĚDNOST SAMA ZA SEBE

Mnoho lidí je velmi odpovědných ve vztahu k ostatním, ale potřeby jejich vlastní duše mohou být velmi nenaplněné. Vlastně používají svou odpovědnost jako prostředek, jak se vyhnout cestě své duše (krční čakra). Nejdůležitější je se naučit vnímat podněty duše a naplňovat její potřeby např. ve formě inspirace, intuice. Pokud se toto naučíme, je dalším bodem naše ochota realizovat je ve fyzickém světě. Ke konfliktu může dojít v oblasti krční čakry, ale pokud začneme věřit své intuici, vliv duše se zvýší a cesta podnětu přes krční čakru se stane snadnější.

6. čakra - ŘEČ TĚLA

obvyklým znamením, že je někdo příliš citlivý na to, aby viděl svět takový, jaký doopravdy je, jsou černé brýle, vlasy spadající přes oči nebo zakrývající si oči rukama. V podstatě se lidé schovávají, protože jsou přesvědčeni, že ve vnějším světě nelze dosáhnout harmonie. Tito lidé jsou citliví na kritiku, cítí se zranitelně, když se k nim přiblížíte. Vyhýbají se očnímu kontaktu, dívají se do země. Tyto projevy jsou úzce spojeny se solar plexem. Lidé s těmito problémy potřebují být ujištěni, že je s nimi vše v pořádku a že se nemusí dále schovávat.

Nemoci spojené s třetím okem

TLAKOVÉ BOLESTI HLAVY, MIGRÉNA, PROBLÉMY S VIDĚNÍM, KRÁTKOZRAKOST, DALEKOZRAKOST, ZELENÝ ZÁKAL, SKRVNY V ZORNÉM POLI OKA, ZÁNĚT HORNÍCH CEST DÝCHACÍCH A POTÍŽE S DUTINAMI, VÝTOK Z NOSU, ZÁNĚT VEDLEJŠÍCH NOSNÍCH DUTIN

Éterické oleje v této směsi jsou určeny pro vyrovnání psychiky s vysokou stresovou zátěží, zklidňují emoce a pomáhají vnést klid do Vašeho těla i duše. Psychické uvolnění Vám poskytne tato směs v koupeli, ale i aplikací přímo na čelo. Uleví starostem a pomůže problémům zvenčí

Vůně

POMERANČ - uklidňuje při úzkosti, depresi a neklidu, navozuje radost a pozitivní pocit, rozptyluje smutnou náladu a popudlivost.

LEVANDULE - jeden z nejuniverzálnějších éterických olejů, všestranný při mnoha onemocnění těla i ducha.

CITRON - pročišťuje organismus, osvěžuje, rozpouští usazeniny v těle, stimuluje lymfatický systém, posiluje imunitu, osvěžuje ovzduší v místnostech.

ROZMARÝN - celkově posiluje organismus, pomáhá rozproudit energii a krevní oběh, zlepšuje koncentraci a paměť. Je účinný při únavě a nervovém vyčerpání.

7. čakra - fialová - vědomí sama sebe, Tato kompozice se využívá při meditačních a hluboce odpočinkových stavech duše. Je vynikající při velkých až extrémních stresových zátěžích. Uvolňuje energetické blokace v hlavě a navozuje stav bytí. Krása éterického oleje vás dokáže ponořit hluboko do tajemství života a nutí vás vychutnávat si i ty zdánlivě drobné momenty. Dodává jemnou propojující energii s budoucností, nadějí, ale zároveň klid a odevzdanost životu. Éterické oleje v této směsi mají díky svému složení a účinkům vliv na vyrovnávání psychiky, zklidnění emocí a vyjasnění mysli. Zklidňují tělo i ducha po těžkém dni a obnovují tělesnou a duševní rovnováhu. Jsou vhodné pro Váš odpočinek a meditaci. Korunní čakra je jediná vertikální, prochází celým trupem a vystupuje z dolního konce páteře, mezi nohama. V ní proudící životní síla vitalizuje míšní kanál a všechny čakry podél páteře, což rozesílá energii prostřednictvím meridiánů do celého těla. Duchovnost, zbožnost, spojení s Vyššími silami.
Vyživuje mozkové žlázy a velký mozek. Energie je neosobní, posiluje vše přítomné. Proto je tak důležité, abychom ještě před tím, než budeme pokoušet vědomým soustředěním, modlitbou, meditací, stimulací čaker či jakoukoli jinou běžnou metodou přivádět silnější energie, dopřáli svému tělu pročištění a vyléčení.

7. čakra - psychický vliv: VĚDOMÍ SAMA SEBE

Tato čakra nás spojuje s aspektem Stvořitele (Světla, zdrojem všeho živého) prostřednictvím "vlákna života", které nám dává vůli k životu, a to bez jakýchkoliv podmínek či očekávání. Toto středisko je nejaktivnější v dětství, kdy se jeho energie ve fyzickém těle upevňuje. (uzavírání fontanely u miminek kolem 1 roku by mohlo odrážet ukončení tohoto procesu). Jestliže je duchovní spojení špatné nebo je energii korunní čakry kladen odpor, může člověk ztratit vůli žít, což je jeden z příznaků deprese. Vědomí sama sebe znamená znát a milovat se v každém ohledu: mysl, tělo i ducha a dovolit, aby se tyto tři části staly jedinou.

7. čakra - ŘEČ TĚLA

Naprosté zoufalství člověk vyjadřuje tím, že si položí ruce na temeno. Cítí, že mu chybí spojení se životem a je ztracen. Tito lidé potřebují nepodmíněné a milující vedení, které by jim pomohlo světlo znovu získat.

Nemoci spojené s korunní čakrou:

DEPRESE, PARKINSONOVA NEMOC, SCHIZOFRENIE, EPILEPSIE, SENILNÍ DEMENCE

Vůně

CEDR - antiseptický, posiluje vůli a odolnost vůči vnějšímu tlaku. Antibakteriální, zklidňující éterický olej, který zklidňuje emoce a vyjasňuje mysl. Zklidňuje tělo, duši i ducha po těžkém dni a obnovuje tělesnou a duševní rovnováhu.

SANTALOVÉ DŘEVO - uklidňuje při neklidu, nespavosti, napětí, depresi. Příznivě působí při bolestech hlavy, má chladivé a posilující účinky na naši psychiku. Je posilujícím prostředkem při meditaci a modlitbě.

SKOŘICE - silně prohřívá a posiluje tělo při únavě. Podporuje dýchání. Pozitivně ovlivňuje organismus při vyčerpání a depresi. Je silně antiseptický, stimulační.


Jak používat éterické oleje v praxi?

Aromalampy
Doporučené dávkování je 5-7 kapek éterického oleje nakapat do vody v nádobce aromalampy, zapálená svíčka již sama začne postupně uvolňovat vůni do ovzduší.

Rozprašovače do místností
Aromaterapeutické rozprašovače rychle provoní vaše okolí a vyvolají různé nálady. Rozprašují molekuly olejů po celém pokoji, domě nebo kanceláři. Nejen že vás zbaví nepříjemných vůní, ale především působí po celou dobu pozitivně na vaši psychickou stránku. Lze je použít jako vlastní parfém. Neobsahují žádné chemické přídavky a mají terapeutické účinky na vaše tělo i mysl.

Vonná keramika

Náhrada za aromalampu, je vhodná tam, kde není možné použít otevřený oheň, například kancelář, dětský pokoj, atd. Keramika provoní menší prostor a neobtěžuje svými výpary.

Vodní lázeň
Esenciální oleje mají takové dynamické vlastnosti, že léčba poškozených energetických obalů začíná již v okamžiku, kdy vstoupíme do lázně nebo začneme esence inhalovat. Koupel v esenciálních olejích je nejen úžasná relaxace, ale především očistný proces energetických center, kdy oleje vstupují do těla kůží přes lymfatický systém a dále inhalací přes plíce a krevní systém.
Doporučené dávkování pro lázeň je cca 5-10 kapek oleje na 40 l vody. Podle ověřených zkušeností z praxe - dejte si tolik oleje, kolik momentálně cítíte, že potřebujete. Začněte raději s doporučeným množství a pak si postupně přidávejte. Výjimka jsou oleje hřejivé, které obsahují skořici - tam je dávkování max. 7-10 kapek na 150 l vody. Pokud budete mít nepříjemnou reakci, lázeň hned ukončete a osprchujte se. Někdy dráždivá reakce není na škodu, kdy se čistí a dezinfikuje pokožka nejen vnějším působením olejů, ale hlavně vnitřním působením. Pokud však reakce neustane, olej nepoužívejte. Éterické oleje rozpusťte raději v mléce či smetaně (1 hrnek).
Inhalace
Chcete-li okamžitě zmírnit pocit stresu, úzkosti nebo zmatku, nebo chcete jen tak vypnout, nadechněte se éterického oleje přímo z lahvičky, nebo si nakapejte několik kapek na kapesník nebo polštář a vdechujte vůni tímto způsobem. Noste lahvičku při sobě, třeba na ulici, když čekáte na autobus nebo ve frontě u pokladen v supermarketu.